utorok 23. februára 2016

Ako sa vysporiadať s nervozitou, hnevom, únavou na materskej dovolenke?
 

 

Pocitmi únavy, hnevu, nervozity, depresie, stresu sa musí mamička vyrovnávať každý deň. Niekedy sa to podarí, inokedy sa necháme pocitmi a neúspechmi znechutiť. 

  1. Uvedomovať si svoje pocity, pozorovať seba a pozorovať dieťa. 

  • Uvedomujme si, čo v nás vyvoláva únavu, nervozitu, napätie, hnev, …
  • Pozorujme, ako reagujeme, keď nás dieťa neposlúchne, ale aj keď nás poslúchne. 
  • Pozorujme ako reagujeme, keď nás tlačí čas, keď máme času dostatok, keď je nepríjemná situácia, ľudia a pod. Keď na tieto veci prídeme, môžeme ich eliminovať a nahradiť, alebo tie pozitívne opakovať a vylepšovať. 
  • Sledujeme pocity za našimi slovami. 
  • Začnime si uvedomovať svoje pocity, emócie a skúsme ich aj správne pomenovať. Je mi zle – je veľmi široký pojem.  Dá sa to vyjadriť ináč - cítim tlak v brušku, je mi na zvracanie, som nervózna, lebo ma tlačí čas.


Svoje myšlienky vyjadrujeme slovami – verbálnou komunikáciou – môže klamať

Svoje pocity vyjadrujeme gestami, tónom hlasu – neverbálnou komunikáciou – väčšinou neklame


2. Ovládať sa – Sebaovládanie.

Prečo pri rovnakej situácii niektorí ľudia vybuchnú, sú urazení a druhí ľudia si ani nevšimnú, že ich vôbec niekto ohováral, ukrivdil, nahneval, urazil? Je to preto, lebo si vyberáme, ako budeme v daných okamihoch reagovať.
Udalosť + Reakcia = Výsledok
Udalosť, ktorá sa nám stala a naše reagovanie na túto udalosť, nám tvorí výsledok.

Príklad:
Práve ste doumývali dlážku a vaše  dieťa vám na ňu nechtiac vyleje kávu, ktorú ste si chceli dať. Túto udalosť neovplyvníme. Môžeme však ovplyvniť našu reakciu na to, čo sa nám stalo. „Nevšimol si si, že som práve doumývala? To som tu len na upratovanie? Nemôžem mať aj ja chvíľu pokoj?“ Necháme sa strhnúť a nakričíme na svoje dieťa, ktoré tu kávu nevylialo naschvál. Dieťa začne plakať a je to ešte horšie. Alebo môžeme povedať: „to nič, aj keď som práve tú podlahu doumývala , viem, že si nechcel. Utrieme to a bude všetko OK. Pozri ešte tu mám aj vedro s handrou, pomôžeš mi?“

Rozhodnutie, ako budeme v každej situácií reagovať je na nás. Sebaovládanie nie je nič iné, ako reagovanie na udalosti vo vašom živote.


2 tipy, ako sa začať viac ovládať:

   Keď vás niečo nahnevalo, znervóznilo – ZASTAVTE SA- napočítajte do 10. Dáte čas emócii, aby sa ukľudnila a aj mozgu, aby niečo vymyslel. To, že sa nahneváte nie je zlé, sme ľudia a na niektoré veci sa aj právom nahneváme. Ale to, ako budeme reagovať, určí smer, akým sa bude výsledok uberať.
   ODDYCHUJTE – oddych, relax vás ukľudní a oveľa ľahšie sa zvládnete takéto situácie, zlé pocity keď budete  v pohode,  ako keď budete  v strese.
Viac o zmene myslenia a o tom, prečo by sme mali myslieť aj na seba, nájdete v ebooku
Ako efektívne zvládať vzdor dieťaťa

Autor: Anna Hvizdáková

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára