pondelok 5. septembra 2016

Ako dieťaťu uľahčiť nástup do škôlky (2 časť)

 

 Prvý deň škôlky

  • Každý rodič vie, ako dlho raňajkuje jeho dieťa, ako dlho mu trvá obliekanie, hygiena a z toho by mal vychádzať. Ak potrebujete hodinu a pol na odchod z domu, tak si ten čas ráno vyhraďte. Neprospeje vám, ani dieťaťu to, že budete v strese z toho, že nestíhate.
  • Urobte si pekné spoločné rána s deťmi. Môžete sa zobudiť skôr a nachystať raňajky, potom rezkou a peknou hudbou, bozkami, milými slovami, jemným šteklením môžete začať zobúdzať svoje deti do škôlky. Umyť sa, poobliekať sa, určite prvý deň raňajkovať niečo, čo majú vaše deti radi a vyraziť.
  • Môžete si s dieťaťom vymyslieť aj nejaký spoločný slogan a urobiť si to zábavné. Kreativite sa medze nekladú.
  • Počítajte aj s časom navyše, aby ste sa nemuseli ponáhľať, ak by dieťa začalo byť smutné, plakať a pod. Je to normálne a určite mu to nevyčítajte. Spýtajte sa ho, na čo myslí, čo by potrebovalo, vypočujte ho, povzbuďte ho a podporte.
  • Za žiadnych okolností však neurobte to, že nepôjde do škôlky. Frustrácia, stres, zmena je v našom živote niečo, s čím sa bude dieťa stretávať celý život a preto je oveľa lepšie sa naučiť adaptovať, zvládať stres, frustráciu, ako pred problémami utekať alebo ich neriešiť. Teraz je ten správny čas, kedy ho to môžete naučiť.
  • V škôlke sa môže stať, že ak ste aj dokonale svoje dieťa pripravili na škôlku, tak sa rozplače. Vidí to u iných detí, môže prísť na dieťaťa strach z neznáma, z cudzích ľudí, z odlúčenia od maminky a pod. Zoberte si dieťa na kolená, spýtajte sa, čo ho trápi, uistite ho, že nemáte iné riešenie, lebo idete do práce a tam byť nemôže, že sa pre neho vrátite a že sa už teraz tešíte, ako vám bude rozprávať, čo všetko zažil. Nerobte však zbytočne dlhé lúčenie. Neprospeje to nikomu, väčšinou tým nič nezlepšíte a dieťa bude vidieť, že sa do tej práce až tak neponáhľate a môže s vami začať manipulovať, lebo vie, že to na vás zaberá. Navyše adaptácia do škôlky môže trvať dlhšie. Po tom, čo ste ho uistili, aj keď stále plače, prenechajte dieťa skúseným učiteľkám a rýchlo odíďte. Dlhé lúčenie podporuje nevhodné správanie dieťaťa. Deti sú úžasné stvorenia, ktoré sa oveľa lepšie a rýchlejšie vedia vyrovnať so situáciami, ktoré sa im nepáčia. Navyše ich učiteľky niečím zabavia a už sa usmievajú. Zvládli to všetky deti a určite to zvládne aj to vaše. Je však na vás či mu to uľahčíte alebo nie. (Zdroj: http://www.lenivyrodic.sk/vychova/ako-pomoct-dietatu-ulahcit-vstup-do-materskej-skoly-2-cast/)
Pokračovanie článku TU

Chcete vedieť viac?
Pozrite si e-book od autorky článku 

 Nájdeš na www.annahvizdakova.sk

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára