štvrtok 9. novembra 2017

HRANICE vs PRAVIDLÁ. Zistite, aký je v nich rozdiel a kedy, ktoré uplatniť.

Určite sa každý z nás s týmito pojmami stretol. Poznáte však, čo skutočne znamenajú a aký je medzi nimi rozdiel? 


 


Nielen pri výchove detí, ale aj v osobnom, manželskom a pracovnom živote, by sme mali mať stanovené hranice a dodržiavať nejaké pravidlá. A to nie len my voči iným, ale aj ostatní voči nám. Je to potrebné na to, aby sme si zachovali svoje ja, aby sme si mohli dovoliť byť samé sebou a aby sme mohli robiť to, čo je správne, to čo nás baví a napĺňa.


Život bez hraníc nám prináša:
Nemať: vlastný život,  názor, vlastné a skutočné pocity, vlastný voľný čas, pocity viny, vyčerpania. Stávame sa terčom manipulácie, preberáme zodpovednosť za iných...

Život bez pravidiel nám prináša:
Chaos, neustále vysvetľovanie a opakovanie, nezodpovednosť, disfunkčnosť....

Z vyššie uvedeného nám vyplýva, že život s hranicami a s pravidlami je predsa len lepší. Avšak len bezhlavé dodržiavanie pravidiel a hraníc bez lásky nemá nijakú cenu. 
Dôsledné dodržiavanie a rešpektovanie vnútorných hodnôt,  hraníc každého člena
rodiny,  zaručí to, že každý bude v rodine slobodný a šťastný.

 List Galaťanom 5/13 Lebo vy ste povolaní pre slobodu, bratia. Len aby sloboda nebola zámienkou pre telesnosť, ale navzájom si slúžte v láske. 


Ako manželka a matka môžete uvariť večeru, ale nie ste povinná ju viackrát podávať a prihrievať. Pokiaľ ostatní členovia rodiny vedia, o koľkej večeru podávate,  chcú sa jej zúčastniť, musia si zabezpečiť to, že sa dostavia domov v určený čas. Pokiaľ nie: „nech sa páči večera je v chladničke, poprosím poumývať riad a kuchyňu nechať v takom stave, ako  ju našli.“ Zdá sa vám to sebecké?
Možno to tak na prvý pohľad vyzerá. Sebecké voči komu? Mužovi alebo deťom? Či sebecké voči vám? Cítite vinu za to, že muž dlho pracuje a vy nie ste schopná mu večeru ani zohriať? Dieťatko je už unavené, mám mu ešte pridávať roboty?


Právo matky na vlastný čas

 

My ženy často máme takýto scenár v hlave, avšak nie je správny.  Nie je správny v tom prípade, pokiaľ sa nechceme nechať využívať a zneužívať. Každá manželka a matka má právo na to, aby mala svoj vlastný čas, nebola otrokom muža a detí, ale bola slobodná a šťastná.
Keď muž a deti zistia, že mama si váži samu seba, nenechá si zo sebou robiť čokoľvek, postaví sa za svoje hodnoty, tak si ju budú aj viac vážiť. Navyše, sa každý člen rodiny naučí preberať zodpovednosť sám za seba. Pokiaľ viem, čo je v mojej kompetencii, čo vlastním, za čo mám zodpovednosť, nadobúdam pocit slobody a možnosti voľby, za ktorú preberám aj zodpovednosť a nepreberá moju zodpovednosť niekto iný (v našom prípade milujúca mama).
Čo si myslíte, ktorá mama dá svojmu dieťaťu viac do života? 
Ktorá za dieťa všetko urobí, len aby netrpelo - alebo tá, ktorá nechá niesť dôsledky  rozhodnutia na dieťaťi?
V prvom prípade nesie zodpovednosť za rozhodnutie dieťaťa mama a v druhom prípade za svoje rozhodnutie nesie zodpovednosť dieťa samo. Čo si myslíte, ktoré dieťa bude v dospelosti šťastnejšie a vyrovnanejšie? (Zdroj: https://najmama.aktuality.sk/clanok/256866/poznate-rozdiel-medzi-hranicami-a-pravidlami-mali-by-ste-je-to-dolezite/)


Pokračovanie článku  TU 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára