štvrtok 18. februára 2016

Ako dieťa reaguje na naše správanie?
Prídete z práce unavená, máte plnú hlavu starostí, čo všetko ešte dnes musíte stihnúť (navariť, oprať, ožehliť....).      

                                                                                                                                                            

Už teraz ste z toho zúfalé. Dúfate, že dieťa má už domáce úlohy hotové a preto počúva nahlas hudbu. Idete za ním do izby a spýtate sa, či má domáce úlohy hotové. Ešte nie. Teraz sa mi  nechce, daj mi s tým pokoj. Poprosíte ho teda, nech si hudbu dá tichšie a vy S dôverou, že si úlohy urobí neskôr odchádzate. Avšak ani po dlhej chvíli sa hudba nestíšila. Poprosíte manžela, aby to vyriešil. Otec príde do izby a kričí,  nech si to vypne a nech si robí úlohy. Dieťa však zoberie sluchátka  a ignoruje všetko naokolo!Našli ste sa v tomto príbehu? Je to aj u vás také, alebo v niečom podobné?
Prečo takéto situácie vznikajú? Pretože deti  sú inteligentné a chcú sa presadiť. A  tak využívajú vaše slabosti na to, aby oni zvíťazili.  Aké boli slabosti rodičov v predchádzajúcom príbehu?

Matka sa bojí konfliktov, snaží sa vyriešiť situáciu pokojne, avšak ak to nejde, pošle otca, o ktorom vie že má väčšiu autoritu. Otec síce volí tvrdšie metódy, ale dieťa aj tak vie, že krikom z otcovej  strany sa to končí. Nakričí a robí si ďalej svoje . Akú chybu robia rodičia? Neuplatňujú dôsledky

Vyhrážajú sa, nakričia, poprosia, ale to je všetko. Dieťa víťazí!  


  1. Tu si nepoložte otázku: Prečo nás neposlúcha a robí si všetko po svojom?   
  2. Ale položte si otázku: Čím som ako rodič prispel  k vytvorenie tohto problému.Nie je to pre nás ako rodičov veľmi príjemné, avšak musíme sa pozrieť aj na tŕň vo svojom oku a nielen na tŕň v oku svojho dieťaťa. 

Prečo bratovi vidíš v oku smietku, a vo vlastnom oku nebadáš brvno? (Mt 7, 3)Možno si práve teraz uvedomíte, že ste vo výchove detí robili chyby. Že ste sa snažili, ovládať správanie svojho dieťaťa, ale zistíte, že lepšie je ovládať svoje správanie k dieťaťu. Dieťa sa učí tomu, s čím žije.

Ak chcete pracovať na sebe samej a naučiť sa ako byť so svojím dieťaťom šťastná informujte sa o 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára