streda 17. augusta 2016

Ciele vo výchove

Je to tak veľmi dôležité a aj tak túto časť výchovy málokto urobí. Prvou a najdôležitejšou vecou, ktorú je potrebné pri výchove detí urobiť je stanoviť si cieľ. Stanoviť si cieľ, aké deti chceme mať v dospelosti.
Nie to, čo chceme, aby robili (šport, akú prácu si majú vybrať, kde majú isť na školu) ale aké hodnoty, vlastnosti mu chcem vštepiť a pomôcť budovať. Tiež si napíšte prečo to chcete, ten skutočný dôvod, prečo chcem, aby moje dieťa bolo napríklad vďačné.
Je dobré si uvedomiť, čo sledujeme svojou výchovou. Následne potom vieme naše správanie zmeniť, vieme zmeniť výchovný proces a náš cieľ sa stáva našou motiváciou.
Postupne, krok za krokom tieto hodnoty, vlastnosti budovať, vytvárať u seba a zároveň aj u detí.

Aj dieťa, ktoré neposlúcha, je motivované. A aj pochvala môže mať...
 
 
 

Zamyslite sa, aké hodnoty, vlastnosti chcete svojmu dieťaťu vštepiť?

1. Napíšte konkrétne hodnoty (milovať Boha, vďačnosť, úctivosť, efektívne komunikovať, vytrvalosť, chcem ho vychovať k tomu, aby si vedel plniť svoje sny a bol šťastný …. ). Neurobte to rýchlo, neopakujte po mne. Porozmýšľajte, čo skutočne chcete a nebojte sa to napísať, aj keď sa vám to zdá neuveriteľné. Musí to vychádzať z vás. Ja som ja a vy ste vy. Každý sme iný a každý sa na svet pozeráme inak. Nemusíme si hneď na začiatku napísať 10 vlastností, aby nás to množstvo neodradilo. Napíšte si napríklad 3. Keď si jednu vlastnosť osvojíte, môžete začať z druhou a tak pokračovať ďalej. (Zdroj: http://najmama.aktuality.sk/clanok/243135/ciele-vo-vychove-deti-su-dolezite-viete-preco-a-ako-si-ich-stanovit/)

Pokračovanie článku najdete TU

 Viac sa dočítate v ebooku 
Ako efektívne zvládať vzdor dietata od Anna Hvizdakova


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára