piatok 7. októbra 2016

Deti a ich voľný čas. Naučme ich, ho tráviť efektívne.


Voľný čas je opakom času potrebného na prácu, denné povinnosti, prípravu do školy, času stráveného v škole a krúžkoch. Voľný čas je ten čas, kedy dieťa nie je organizované, môže si robiť, čo chce a čo ho baví.
Voľného času majú väčšinou deti veľa. Je teda dôležité naučiť deti správne tráviť ich voľný čas. Dôležité je to najmä preto, že pokiaľ si deti sami nebudú vedieť poradiť s nudou a nebudú si vedieť správnymi aktivitami voľný čas vyplniť, môžu tento voľný čas začať využívať nesprávne.
„Voľný čas tvorí najdôležitejšiu časť nášho života.“
D. DIDEROT
  • Prvé, čo môžeme urobiť pri učení detí ako si voľný čas vyplňovať sami, je nechať deťom od malička priestor na sebarealizáciu alebo aj nudu. Mám na mysli to, že polročnému dieťatku nebudeme vyplňovať každú minútu jeho dňa. Necháme ho ležkať si v postieľke, na deke s hračkami pekne samého nejakú dobu. Možno dieťatko zvládne tak 20 minút, možno viac. V každom prípade je dobré ho učiť nebyť nonstop závislým na spoločnosti druhého postupne a už od narodenia.
  • Dieťa má rok, dva, tri a neustále si vyžaduje pozornosť. Poznáte to? Je to u detí bežné. Avšak, ak ho chceme pripraviť na to, aby bolo samostatné a aby si svoj voľný čas vedelo vyplniť aj samé, mali by sme mu vysvetliť, že napríklad dvakrát za deň po dobu 20 minút sa musí hrať samo. Vy si oddýchnete, dieťa sa učí rešpektovať vás ako osobu, rozvíja svoje schopnosti a zručnosti rýchlejšie a taktiež si posilňuje svoju kreativitu. Učí sa prispôsobiť a obetovať. Dieťa musí zapájať svoje mozgové bunky a nie tie vaše, preto sa to dieťaťu zo začiatku nemusí páčiť, ale prinesie to ovocie všetkým v rodine. Zdroj: http://www.lenivyrodic.sk/vychova/ako-naucit-deti-travit-volny-cas-efektivne/)
Pokračovanie článku TU 
 
Viac ako naučiť deti väčšej samostatnosti nájdete v e-booku od Anny Hvizdákovej 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára