štvrtok 27. októbra 2016

Šťastná rodina je dnes výnimočnosť. Ako ju vytvoriť?


Rodina je miesto, kde by sa mal každý jeden jeho člen cítiť milovaný, v bezpečí a rešpektovaný.


Úloha RODIČOV

 

 

Rodičia by mali tvoriť dobrú atmosféru v rodine. Mal by prevládať smiech a pokoj, láska a sila rodiny. Je na nás rodičoch sa postarať o svoje deti z finančného, výchovného a vzdelávacieho hľadiska.
Taktiež ich milovať, podporovať, smerovať a ukazovať im dôsledky ich rozhodnutí. Táto zodpovednosť nemôže byť delegovaná na škôlku, školu, kostol, zbor a na ďalšie inštitúcie, alebo na iných ľudí, či pedagógov . Ako rodičia máme za svoje deti zodpovednosť, aj za to, čo sa naučia resp. nenaučia.
Našou úlohou je, aby sme zakomponovali vyučovanie do celodenných aktivít nášho rodinného života. Deťom by sme mali vštepiť naše morálne a duchovné hodnoty, ktorým veríme. Mali by sme ich učiť tie veci, ktoré budú vo svojom živote, keď už budú bez nás, potrebovať – lásku, trpezlivosť, rešpekt, milosť, komunikáciu, odhodlanosť, vytrvalosť, nebojácnosť, naučiť ich plniť si svoje sny, vybudovať ich emocionálnu inteligenciu a sebavedomie.


Výchovu a starostlivosť by sme však nemali „preháňať“ a vždy konať   múdro a pokojne.
Nedávno zosnulý Dr. V. Raymond Edman raz napísal: „Keď sa pozerám späť na spôsob, ako som vychovával svoje deti, ak by som to mal znovu zopakovať, tak by som trávil viac času s nimi pri jednoduchých každodenných aktivitách.“
Zistil, že veci, ktoré si dospelé deti najviac pamätali, boli obyčajne neformálne momenty, kde boli jednoducho len spolu. Skutočná komunikácia s dieťaťom sa nedá dosiahnuť za päť minút. Dieťa sa často s tými najdôležitejšími vecami zdieľa v čase, kedy by sme to najmenej očakávali – v neformálnom alebo náhodnom spôsobe. Ak nedochádza popri výchove, popri každodenných povinnostiach k neformálnemu kontaktu s dieťaťom – každým zvlášť, tieto veci nebudú nikdy povedané. (Zdroj: http://najmama.aktuality.sk/clanok/244746/ako-vytvorit-stastnu-rodinu-miesto-kde-by-sa-mal-kazdy-citit-milovany/#)

Pokračovanie TU 
 Viac o úlohe otca, matky a dieťaťa najdete v e-booku
 na 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára